Az alpaka gyapjú feldolgozása és felhasználása

alpaka gyapjú

Az alpaka gyapjú felhasználása itthon még talán annyira nem ismert, de azt bátran kijelenthetjük, hogy kiváló minőségű, luxusalapanyag. A gyapjú természetesen az egyébként Andok hegységben élő állatok bundájából készül, de ma már egyre többen tenyésztik az aranyos, gomb szemű jószágokat, akár hobbiállatként is. Az alpakák szőréből készült gyapjú, magas minőségű, hipoallergén tulajdonságokkal rendelkezik, ezért az érzékeny bőrűek is bátran viselhetik. Rendkívül tartós és időtálló anyagok készülhetnek belőle, ezért is vált prémium alapanyaggá. Az alpakagyapjút gyakran használják meleg sálak, pulóverek készítésekor.

Hogyan történik az alpaka gyapjú feldolgozása?

Mivel luxusalapanyagról van szó, így a feldolgozás folyamán a legfontosabb szempont a precizitás és a gondosan kidolgozott munkafolyamat. A természetes szálak megőrzéséhez és a legmagasabb minőség eléréséhez megfelelő szakértelem szükséges.

A folyamat első lépése magától értetődik, meg kell nyírni az alpakát. A nyírás évente egyszer, tavasszal zajlik, hogy az állatok a melegebb évszakokban egészségesen és szabadon mozoghassanak. Tudtad, hogy az alpakák több, mint 20 színben találhatóak meg a természetben? Éppen ezért a nyírást követően különböző osztályokba kategorizálják a kinyert bundát. Ahhoz, hogy kiderüljön milyen minőségű a gyapjú, be kell vizsgáltatni. Egy kifejlett jószágról majdnem 3 kilógrammot is le lehet nyírni.

A lenyírt bundából el kell távolítani a port, szennyeződéseket. A tisztítás során fokozott figyelemre van szükség, ugyanis a szálak nem károsodhatnak. Bárminemű károsodás rontja a minőségét, elveszítheti a puhaságát és a finom textúrát, ami az alpaka gyapjú két legfontosabb tulajdonsága. A gyapjút huacaya, vagy suri kategóriába sorolják. Az első sűrűbb, hullámosabb, míg a második egy selymesebb, hosszabb szálú.

alpaka gyapjú feldolgozása

Mi történik az alpaka gyapjú szortírozása után?

A szálak szortírozása után fésülik és fonják a gyapjút. A fésülés után jól kezelhető szálak keletkeznek, amelyek mehetnek is fonásra. A fonás során keletkezik a fonál, amelyből szövéssel, vagy kötögetéssel különböző textíliákat készítenek.

Érdekes tény, hogy az alpaka gyapjút nem kell különféle vegyi anyagokkal kezelni, ugyanis elég egy sima mosás. Mivel az alpakák bundájában nem található lanolin, ellentétben a juhokéval, így sokkal könnyebben kezelhetőek. Szintén emiatt kényelmesebb a viseletük is, ugyanis viseléskor nem érezhető a más gyapjú ruhadarabok esetén jelentkező szúrós érzés.

De mégis mi készül alpaka gyapjúból?

Az efféle gyapjú nemcsak puha és tartós, de hőszigetelési tulajdonságokkal is rendelkezik. Leginkább a divatiparban találkozhatunk vele, ahol elegáns és praktikus ruhadarabokat készítenek belőle. Az alpakák szőréből készülhet sál, kardigán, sapka, vagy zokni is. Az alpaka gyapjú zokni és az alpaka gyapjú pulóver mind melegséget és kényelmet biztosít, így a hidegebb időszakokban bátran használhatjuk őket. Mivel elvezeti a nedvességet, ezért nem kell tartanunk attól, hogy beleizzadunk a prémium kategóriás ruhadarabokba.

A gyapjúszál kiváló minőségénének köszönhetően nagyobb textíliákhoz is felhasználják, mint például takarókhoz, szőnyegekhez és kárpitokhoz is. Rendkívül keresett az alpaka takaró a gyapjú hőszigetelő képessége, könnyűsége és finomsága miatt.  Használatuk hosszútávon nyújt exkluzív érzést. Szintén kiemelendő, hogy az alpakák szőréből készült gyapjú ellenálló a poratkákkal szemben, ami a kényelem mellett szintén fontos szempont.

alpaka gyapjú felhasználása

A luxus gyapjú és a fenntarthatóság

Ma már a divatiparban is egyre fontosabb téma a fenntarthatóság. Az alpaka gyapjú kiemelkedő példa ebben a témakörben, ugyanis az állatok környezetbarát módon tarthatóak. Kevés vízre és takarmányra van szükségük, és alacsony a szén-dioxid kibocsátásuk is. Mint ahogy már említettük, mivel az alpaka bundája nem tartalmaz lanolint, ezért nem szükséges vegyi anyag a gyapjú tisztításához, amelyek más állatok gyapjúja esetén elengedhetetlen. Mivel az állatokat a melegebb időjárás kezdetén megnyírják, így nem melegednek túl, egészséges marad az állomány. A kinyert gyapjút sokszor kézműves technikák révén dolgozzák fel, amely szintén csökkenti a belőle készült textil ökológiai lábnyomát. A kézműves technikák és a helyi közösségek bevonásával a helyi gazdaság is támogatást kap és még inkább segíti a környezettudatos gyártást.