BPA mentes műanyag palack – tényleg jobb választás?

BPA mentes műanyagok

A BPA egy olyan ipari vegyi anyag, amelyről biztosan mindenki hallott. A BPA mentes termékeket sokan célzottan keresik, főleg a gyermekeknek szánt termékek kapcsán. Természetesen a felnőttek egészségének sem tesz jót, ha egy termék BPA-t tartalmaz, hiszen káros hatással lehet az egészségre. De mi pontosan a BPA? Mik a BPA-tartalmú termékek? Valóban károsak lehetnek az egészségre? Ezekre keressük a választ cikkünkben.

A BPA jelentése

A BPA, azaz a biszfenol-A az 1950-as évek óta használt ipari vegyi anyag, amelyet bizonyos festékek, bevonatok, adalékok, műanyagok és gyanták gyártásakor használtak. Megtalálható polikarbonát műanyagokban (ezeket a műanyagokat élelmiszer tárolóedényekhez használnak, pl. műanyag palackok) és az epoxigyantában is (a fémtermékek belső bevonatához használják, például vízvezeték, palackok, tárolódobozok, konzervek). 

A biszfenol-A-t az 1890-es években fedezték fel, és az 1950-es években jöttek rá a vegyészek, hogy egyéb vegyületekkel keverve erős, vagy éppen rugalmas műanyagot képez. Emiatt kezdték el számos területen alkalmazni.

Mit jelent a BPA-mentes jelölés?

Ha egy terméken azt látjuk, hogy BPA-mentes, akkor azt jelenti, hogy nem található meg benne a biszfenol-A vegyület. Leggyakrabban élelmiszeripari termékeken láthatjuk, például a műanyag élelmiszerdobozokon, palackokon, poharakon. 

Kifejezetten fontos például, ha csecsemők számára veszünk műanyag termékeket, akkor kizárólag BPA-mentes termékeket válasszunk.

A vegyi anyagoktól mentes eszközök, tárgyak olyan lehetőségeket biztosítanak, amelyek elméletileg biztonságosabbak az egészségünkre nézve. Ez főként akkor kiemelt szempont, ha gyakran használjuk ezeket az eszközöket, és élelmiszerekkel is érintkeznek. Ha például valaki ásványvízzel biztosítja magának a szükséges folyadékbevitelt és mindig a palackból iszik, akkor fontos, hogy az adott palack ne tartalmazzon BPA-t. A hidratáció folyamán a vegyi anyag is folyamatosan bejut a szervezetbe.

bpa mentes műanyag

A BPA élettani hatásai

A vegyület szerkezetét tekintve az ösztrogénre hasonlít. Az ösztrogén alakja miatt kapcsolódhat a szervezetben található ösztrogén receptorokhoz, így befolyásolva a testi folyamatokat. Hatással lehet a testi folyamatokra (növekedés, sejtregenerálódás, magzati fejlődés, energiaszint, reprodukció). Egyéb hormonreceptorokkal is képes kapcsolatba lépni, például a pajzsmirigyhormonnal. A kölcsönhatás folyamán befolyásolja a megfelelő működést, ami kedvezőtlen az egészségre nézve.

Egy több, mint 10 évvel ezelőtt végzett kutatás folyamán azt vizsgálták, hogy a BPA bejuthat-e a szervezetbe, ha egy ilyen vegyi anyagot tartalmazó dobozból eszünk, vagy iszunk. A résztvevők egy része 5 napig egy adag friss, a másik része pedig konzervben tárolt levest evett. A kutatás kimutatta, hogy a vizeletben a BPA-szint több, mint 1000%-kal magasabb volt, azok esetében, akik a konzervlevest fogyasztották.

Csecsemők és kisgyermekek esetén, a szoptatott gyermekek BPA-szintje jelentősen alacsonyabb volt, mint azoké, akiket BPA-t tartalmazó cumisüvegből etettek.

Ma már számos gyártó ügyel arra, hogy termékei ne tartalmazzanak BPA-t, azonban egyes kutatások szerint nem biztos, hogy jól döntünk, ha ezeket választjuk.

Miért jobb a BPA-mentes kulacs?

A BPA-t tartalmazó eszközök, tárgyak használata kerülendő, főleg, ha rendszeresen használjuk őket. Jobb választás lehet az egészség megőrzésére, ha olyan kulacsok, vagy élelmiszertároló dobozok használata mellett döntünk, amelyek nemcsak BPA-t, hanem egyéb káros anyagokat sem tartalmaznak. A masszív kitettség folyamán hamar kifejti a BPA lehetséges egészségügyi hatását, ezért fontos, hogy más megoldásokat alkalmazzunk.

Biztonságosabb választás lehet például egy üveg kulacs, amely könnyen tisztítható és tartós is, amennyiben vigyázunk rá. Ha kevésbé törékeny terméket szeretnénk, akkor választhatjuk a fém típusokat is, de ügyeljünk arra, hogy a belső bevonat ne tartalmazzon káros anyagokat.

A biszfenol A-t tartalmazó eszközök, kiegészítők gyártásakor a környezetünk is sérül. A BPA-mentes termékek gyártása alacsonyabb környezetszennyezéssel jár. 

Ha egy tartós, minőségi terméket használunk, akkor az sokáig társunk lehet a mindennapokban, így nem kell mindig újat venni.

bpa mentes műanyag palack

Érdekesség: Káros lehet a BPA-mentes termék?

A BPA-ról már sok éve megállapították, hogy kedvezőtlen hatást gyakorolhat az egészségre. Rontja az életminőséget, nemcsak a nőknél, hanem a férfiaknál is okozhatnak problémát, például csökkentheti a tesztoszteron szintet. 

6-7 évvel ezelőtt azonban egy kutatás során megvizsgálták a BPS és a BPF hatását is. A vizsgálat eredményeként a kutatók arra jutottak, hogy a helyettesítésre használt vegyület (biszfenol-S) szintén hatást gyakorol a vizsgálati egerek szervezetére. A hímeknél az életképes spermium száma csökkent, a nőstényeknél pedig megnőtt az abnormális sejtek száma.

A biszfenol-F esetében is lehetséges kockázatokat fedeztek fel. A folyamatos kitettség hatására az egyes problémák több generáción át öröklődtek.

Ha az életünk különböző területein egy-egy kis változtatást teszünk, akkor jelentősen csökkenthetjük a kapcsolatunkat a káros anyagokkal. A BPA káros hatásait mindenképp érdemes elkerülni, azonban figyeljünk a többi összetevőre is!