A műanyagok fajtái, a különböző műanyagfajták jelölése

műanyagok fajtái

A műanyagok fajtái életünk szinte minden területén megjelennek. Találkozhatunk velük az élelmiszeriparban, építőiparban, valamint a különböző technikai eszközökben is. A műanyagok különféle csoportokba sorolhatók a kémiai szerkezetük és tulajdonságaik alapján. Leggyakrabban a polietilénnel, polipropilénnel, polivinil-kloriddal és a polisztirollal találkozhatunk. Cikkünk további részében választ kaphat arra, hogy milyen előnyökkel és hátrányokkal rendelkeznek a műanyagok fajtái, valamint arra is, hogy az élet mely területén használhatjuk fel őket.

A műanyagok típusai – leggyakoribb műanyagfajták

A műanyagok mesterséges termékek, amelyeket kőolajból és egyéb adalékanyagokból állítanak elő. Többféleképpen csoportosíthatjuk őket, például megkülönböztethetünk hőre lágyuló, vagy hőre keményedő fajtákat, illetve természetes alapú és szintetikus műanyagokat. A műanyagok fajtái eltérő tulajdonságokkal bírnak, amelyekből néhányat most kiemeltünk.

Az egyik legtöbb területen alkalmazott műanyag a polietilén, évente több, mint 100 millió tonna készül belőle. A szerkezetét és a gyártástechnológiáját figyelembevéve, több típust is megkülönböztethetünk. A két leggyakoribb típus a kissűrűségű (LDPE), valamint a nagysűrűségű polietilén (HDPE). Az LDPE leginkább fóliák, szatyrok és csomagolóanyagok gyártásakor használatos, míg a HDPE flakonok, vízcsövek és védőcsövek gyártásakor. Mindkét típus szelektív gyűjtése lehetséges.

A polipropilén gyártási mennyisége évi közel 75 millió tonna. Kiváló mechanikai tulajdonságokkal és vegyszerállósággal rendelkezik, ezért gyakran alkalmazott anyag. PP anyagból készülnek például a dobozok, játékok, vödrök, virágcserepek, fecskendők, stb. Egy speciális fajtája a BOPP adja az átlátszó csomagolások anyagát. A polipropilén is gyűjthető szelektíven.

A polisztirol éves termelése egyes előrejelzések szerint 2030-ra elérheti akár a 17,5 millió tonnát. Szintén gyakran használt anyag, hiszen az egyszerhasználatos műanyag evőeszközök, tányérok és poharak, joghurtos és tejfölös poharak is ebből az anyagból készülnek. A PS habosított változata a hungarocell néven ismert termék, amelyet gyakran láthatunk a különböző termékek dobozában, elektronikai eszközök borítása céljából. A PS hulladék nem dobható szelektív gyűjtőbe.

A polivinil-klorid, azaz PVC éves termelése nagyjából 44 millió tonna. Leginkább csövek, buborékfóliák, orvosi csövek, valamint palackok gyártására használatos. Újrahasznosítása kevésbé megoldható, így a PVC szintén nem dobható szelektív gyűjtőbe.

A poliészter, azaz PET termelése 2022-ben 63 millió tonna volt, amelynek további növekedése várható. Leginkább az élelmiszercsomagolások és üdítős, ásványvizes palackok készülnek belőle. Újrahasznosítható, ezért a szelektív gyűjtőbe bátran bedobhatjuk.

műanyagok jelölése

A műanyagfajták jelölése – hogyan azonosíthatjuk őket?

A műanyagok jelölése könnyen értelmezhető, ha ismerjük, hogy mit jelentenek a műanyagok alján lévő számok.

A jelöléseken egy háromszöget láthatunk, amelyekben egy szám található. Az 1-es szám a PET/PETE, amelyet leginkább az ásványvizes és üdítős műanyag palackok jelölése esetén láthatunk. A 2-es szám a HDPE-t jelöli, amely szintén flakonok, valamint játékok alján látható. A 3-as a PVC jelölésére használt, ami ahogyan korábban említettük csövek, padlóburkolatok és csomagolóanyagok esetén használatos. A 4-es az LDPE-t jelöli, amelyet zacskók és fóliák esetén láthatunk. Az 5-ös szám a PP anyagok esetén látható, palackok, tejtermékek dobozai és műanyag edények jelölése esetén. A 6-os szám a PS, amely hungarocell, vagy pohár és elviteles doboz alján is látható. 7-es számmal jelölik az egyéb műanyagokat, amely ruhák, alkatrészek és edénybevonatok esetén látható.

Fontos, hogy tisztában legyünk ezekkel a jelölésekkel és igyekezzünk olyan termékeket választani, amelyek újrahasznosítási lehetőségeket nyújtanak.

Fontos szempont a műanyagok újrahasznosítása

Ahogyan a műanyagok típusainál láthattuk, a műanyagok fajtái közül nem mindegyik újrahasznosítható. Fontos, hogy amikor termékeket vásárlunk, kerüljük azokat a típusokat, amelyek kockázatot jelenthetnek egészségünkre. Kerülendő a PVC, PS és egyéb jelölésű anyagok használata.

Az újrahasznosítható műanyagok közé sorolható a PET, HDPE, LDPE és PP, amelyeket tisztára mosva dobhatunk a szelektív gyűjtőbe. Ügyeljünk azonban arra, hogy a földbe ne kerüljenek műanyagból készült termékek, ugyanis lebomlási idejük a műanyagok fajtáitól függően akár több száz év is lehet.

műanyagok újrahasznosítása

Újrahasznosítás a különböző műanyagok fajtái esetén

Az újrahasznosítás első lépése a gyűjtés és válogatás. A válogatás során ügyelnek arra, hogy a műanyagok fajtái meg legyenek különböztetve, hiszen nem minden típus újrahasznosítható. Ezt követi a tisztítás és az előkészítés. Az újrahasznosításhoz elengedhetetlen a használt műanyag tisztítása, például a címkék és ételmaradékok eltávolítása. Ezt követően kezelhető méretűre vágják, majd megolvasztják őket. A folyékony műanyagot vagy formázzák, vagy granulátummá alakítják, így előkészítve őket az új termékek gyártására.

Ma már számos termék készül újrahasznosított műanyagból, így talán csökken az alap nyersanyagok iránti kereslet. Az újrahasznosított műanyag felhasználható az építőibarban, ruhaiparban, élelmiszeriparban és akár az autóiparban is.

A környezetvédelem kiemelt szereppel bír, azonban fontos, hogy ne csak a gyártóktól várjuk a felelősségvállalást, hanem mi is tegyünk érte a tudatos választással és a szelektív gyűjtéssel.