Nehézfémek a szervezetünkben és a hétköznapokban

Nehézfémek

Bár tudjuk, hogy mik a nehézfémek, a fogalmat mégsem egyszerű meghatározni. Maga a nehézfém szó is téves értelmezésnek mondható, ugyanis nincs egy tudományos alap, amely alapján definiálható lenne.

Általában a sűrűség és a toxikusság alapján soroljuk be a nehézfémeket. Sűrűség szerint egyes források szerint a 4,5 g/cm³-nél, mások szerint 5 g/cm³-nél nagyobb sűrűségű fémeket és ötvözeteiket soroljuk ide. A fajsúlyuk négyszer nagyobb a vízénél. A toxikusságot figyelembe véve ide sorolhatjuk például az ólmot, kadmiumot, higanyt, arzént és az alumíniumot is.

A sűrűség alapján a nehézfémek csoportjába tartozik a nikkel, az arany, a cink, az ón, a vas, a kobalt, az amalgám, valamint az előbb említett higany, arzén, kadmium és ólom is.

Hogyan jutnak a nehézfémek a szervezetünkbe?

Számtalan forrásból hallhatjuk, hogy a tartós stressz az immunrendszerünk ellensége. A nagymértékű stressz hatására az immunrendszer legyengül, ezáltal a szervezet védekezőképessége is romlik. Ebben az esetben a fémek lerakódnak a szervezetünkben, így eljuttatva a káros anyagokat a különböző szervekhez.

A szervezetbe számos módon bekerülhetnek, hiszen nap, mint nap találkozunk velük. A levegőben lévő szennyező anyagok között, az ívóvízben, élelmiszerekben és akár a tengeri, vagy vízi halakban is megtalálhatóak. Szintén megtalálhatóak a talajvízben, háztartási vegyszerekben és a permetezőszerekben is.

Ha nagy mennyiségben rakódnak le a szervezetben, mérgezés tünetei jelentkeznek, amelyekkel azonnal érdemes orvoshoz fordulni. A mérgezések és a fémek felhalmozódása számos tünetet és betegséget okozhatnak. Megtámadhatják az idegrendszert, pszichés változásokat okozhatnak, kiütéseket, ekcémát eredményezhetnek. Súlyosabb esetben halál is bekövetkezhet. Éppen ezért fontos, hogy szervezetünkből eltávolítsuk őket, akár méregtelenítés segítségével.

A méregtelenítő folyamat megkezdése előtt azonban érdemes egy tesztet végezni, hogy megtudjuk, milyen mértékben vannak jelen szervezetünkben a toxikus fémek.

A nehézfémeket ne keverjük össze a szervezetben nyomelemként megtalálható nehézfémekkel, mint például a magnézium, vas és kálium, amelyekre szervezetünknek szüksége van az egészséges működéshez.

Toxikus nehézfémek

Nehézfémek a hétköznapokban

A higany szobahőmérsékleten folyékony halmazállapotú nehézfém, amely három formában fordul elő: szerves és szervetlen higanyvegyüleletek, illetve elemi higany. Természetes források által, például vulkáni tevékenység, valamint emberi tevékenységek, bányászat és ipari kibocsátás során kerül a környezetbe. A higany belélegzése rendkívül veszélyes, mert könnyen felszívódik, bejut a központi idegrendszerbe és a vesékbe. Az idegrendszer működését is károsíthatja, például remegést, hangulatváltozásokat és memóriazavart tud okozni.

A betegségeket elkerülhetjük a higanyt tartalmazó termékek kerülésével, a tengeri halak fogyasztásának mérséklésével és a tudatos környezetvédelemmel.

Az ólom széles körben elterjedt az iparban és a környezetben is. Korábban jelentős mennyiségben volt jelen a festékekben, üzemanyag-adalékokban, valamint az elemek és csövek gyártásakor is. A felhasználását nagymértékben korlátozták, azonban továbbra is jelen van a talajban és vízben, régi épületek festék rétegeiben. Az ólommérgezés akut, vagy krónikus, idült formában is jelentkezhet.

A gyermekeknél károsodást okozhat az agyban, korlátozza a fejlődést, akár tanulási nehézségekhez és viselkedési problémákhoz is vezethet. Felnőttek esetében fejfájás, ingerlékenység és memóriazavar léphet fel.

A hosszantartó ólommérgezés képes tönkretenni a veséket, kialakulhat miatta magas vérnyomás, illetve vérszegénységet és magzati károsodást okozhat.

A kadmium szintén jelentős mértékben károsítja a szervezetet. A kadmiummérgezés ritka, azonban súlyos tünetekkel jár, jelentkezhet például hányinger, hányás, hasi fájdalom, vagy akár súlyos légzési probléma is.

Leggyakrabban a szennyezett élelmiszerekkel, ivóvízzel juthat be a szervezetbe, valamint a dohányfüst és az ipari szennyeződések miatt.

Nehézfémek tulajdonságai

Mit tehetünk a nehézfémek okozta betegségek, tünetek ellen?

Ahogy a fenti felsorolásból is láthatjuk, a nehézfémek számos betegség okozói lehetnek, súlyos károkat, zavarokat okozva az emberi szervezetben. Beépülhetnek a csontokba, károsíthatják az idegrendszert és a veséket, nem beszélve a rákkeltő hatásukról. Ha tartósan kitesszük magunkat a káros nehézfémeknek, akkor legyengül az immunrendszerült, fájdalmakat, ízületi problémákat okozhatnak. 

Éppen ezért fontos, hogy tudatosan elkerüljük ezeket az anyagokat.

Az elkerülés érdekében csökkentsük a higanyt tartalmazó tengeri halak, az arzént tartalmazó rizs, valamint az olyan zöldségek fogyasztását, amelyek szintén tartalmazhatnak ilyen fémeket.

Szűrjük az ivóvizet, különösen olyan régiókban, ahol tudjuk, hogy nagymértékben vannak jelen nehézfémek a vízben.

Ügyeljük a környezetvédelemre, kerüljük az ipari szennyező anyagokkal való érintkezést. Ha mégis nehézfémekkel dolgozunk, elengedhetetlen a megfelelő védőfelszerelés használata.