Veszélyes anyagok kezelése, veszélyes anyag tárolás szabályai
A veszélyes anyagok szerves részét képezik életünknek, találkozhatunk velük ipari termelés esetén, háztartási vegyszerek vásárlásakor vagy akár közlekedés során is. Ezen anyagok kezelése kiemelt fontosságú, ugyanis súlyos egészségügyi és környezeti károkat okozhatnak. A veszélyes anyagok kezelése kiemelt figyelmet és szakértelmet igényel, egészen az ipari vegyszerektől a radioaktív anyagokig. Fontos, hogy ismerjük a veszélyeket, és tudjuk, hogy milyen védelmi intézkedéseket kell alkalmaznunk a minimális kockázat érdekében. Cikkükben bemutatjuk a veszélyes anyagok típusait, a kezelésükre vonatkozó előírásokat és a tárolási szabályokat.
A veszélyes anyagok jelölése és azonosítása
Ahhoz, hogy megfelelően tudjuk kezelni a veszélyes anyagokat, ismernünk kell a jelöléseiket. A pontos azonosítás után minimalizálhatóak a balesetek és megtehetőek a megfelelő óvintézkedések is.
A GHS (Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals) rendszerben a veszélyes anyagokat piktogramokkal, figyelmeztető szavakkal jelölik. Ilyen figyelmeztető szó lehet például a „veszély”, vagy „figyelem” is. A veszélyes anyag jelölés során alkalmazott piktogramok mindenki számára jól azonosíthatóak, és különböző veszélyekre hívják fel a figyelmünket, például tűzveszély, egészségkárosító hatás, környezeti veszély stb. A címkén látható H-mondatok veszélyre vonatkozó állításokat tartalmaznak, míg a P-mondatok segítenek a veszélyes anyagok biztonságos kezelésében.
A SDS-en, azaz biztonsági adatlapon részletes információkat tartalmaznak az anyagok fizikai és kémiai tulajdonságairól, a lehetséges egészségügyi hatásokról, az elsősegélynyújtási intézkedésekről, tárolási követelményekről, valamint az ártalmatlanítási eljárásokról is. Éppen ezért fontos, hogy ezek az adatlapok minden ember számára elérhetőek legyenek, hogy az az emberre és környezetre veszélyes anyagok kezelése tárolása megfelelő módon történhessen.
Amennyiben az adatok mindenki számára elérhetőek, csökkenthetőek a munkahelyi balesetek és az egészségügyi károk kockázata is.
A veszélyes vegyi anyagok kezelése
A vegyi anyagok alkalmazásakor elengedhetetlen a személyi védőfelszerelés használata, mint például kesztyű, védőszemüveg és légzésvédő. A védőfelszerelés mellett a tárolási szabályokat is be kell tartani, fontos a jó szellőzést, a megfelelő hőmérséklet, valamint az egymással reakcióba lépő anyagok elkülönítése.
A veszélyes anyagok szállítására és mozgatására is szigorú jogszabályok vonatkoznak, ugyanis fontos a szivárgás és kiömlés elleni védelem. A munkaterületeken elérhetővé kell tenni a veszélyhelyzetek kezelésére szolgáló eszközöket, például szemmosó állomások és vészhelyzeti zuhanyok.
Azon dolgozók számára, akik veszélyes anyagokkal dolgoznak, rendszeresen képzéseken kell részt venniük. Az oktatás során minden olyan információt megtanulhatnak, amely segíti őket, hogy megfelelően tudják kezelni az adott vegyi anyagot. Ha az adott veszélyes anyagnak ismerjük és betartjuk a kezelési szabályait, akkor hatékonyan óvhatjuk meg környezetünket a károsító hatásoktól.
Milyen veszélyes anyag típusok léteznek?
A veszélyes anyagokat négy fő csoportba sorolhatjuk.
1. Közvetlenül káros anyagok: ezek önmagukban és előzetes kémiai reakciót követően is ártalmasak.
2. Vízérzékeny anyagok: ezen anyagok akkor lesznek veszélyesek, ha reakcióba lépnek akár vízzel, vagy gőzzel. A reakció után képesek hőt, vagy olyan gázokat képezni, amelyek akár robbanásveszélyesek is lehetnek.
3. Oxidálószerek: olyan anyagok, amelyek mind természetes állapotukban, mint pedig hő hatására képesek oxigént képezni, így fokozottan tűz- és robbanásveszélyesek.
4. Mérgező anyagok: akár belégzés, lenyelés, vagy bőrön történő felszívódás során is komoly mérgezést okoznak.
Egy veszélyes anyag nemcsak egy csoportba tartozhat, így a veszélyességi fok még magasabb lehet.
Veszélyesnek minősülhetnek a különböző gázosítószerek, amelyekkel például konténerekben rágcsálókat, vagy rovar-kártevőket irtanak. Ha ezek a gázok nem kerülnek megfelelően kiszellőztetésre, akkor a kontérekkel dolgozók számára komoly veszélyt jelenthetnek.
Mindegyik különösen veszélyes anyag, már kis mennyiségben is komoly károkat tudnak okozni. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy minden veszélyes anyagot használnó dolgozó megtegye a megfelelő óvintézkedést.
A veszélyes anyagok raktározása és tárolása
Az egyik legfontosabb szabály, hogy a veszélyesnek minősülő anyagokat elkülönítve kell tárolni minden esetben.
A tárolás során figyelembe kell venni a közegészségügyi szempontokat, majd így kell kialakítani a megfelelő tárolóhelyeket. Fontos a testi épség és a környezet védelme is. Bizonyos esetekben, ha valaki veszélyes jelzéssel ellátott termékkel dolgozik, akkor be kell jelentenie az illetékes népegészségügyi intézményhez is. Ez leginkább akkor szükséges, ha valaki foglalkozásszerűen végez tevékenységet az adott anyagokkal.
Az anyagok raktározásához is szigorú szabályokat kell betartani. A veszélyesanyag-tároló kialakításakor az alábbi követelményeknek kell megfelelni: jó szellőzés, nem éghető, elkülönített, zárható, nincs a közelében járműközlekedés, rendelkezésre áll tűzoltó készülék, a környezetszennyezés megelőzése. Mindezek mellett ügyelni kell az adott anyaggal kapcsolatos előírásokra és be kell tartani a vonatkozó jogszabályokat, hogy a biztonságról megfelelő módon gondoskodhassanak a szakemberek.
A veszélyes anyagokkal kapcsolatos adatlap segít a megfelelő kezelésben, azonban a már maga a kitettség is veszélyt jelenthet. Éppen ezért fontos a munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló jogszabályok betartása, hogy a megfelelő tárolással elkerülhessük a tűz- és robbanásveszélyt, és a folyamatos szigorú ellenőrzés is.
Hol találkozhatsz vegyi anyagokkal? Olvasd el cikkünket!